Największa góra lodowa na świecie

Góra lodowa B-15

Góra lodowa B-15

Największa zaobserwowana góra lodowa oderwała się z Lodowca Szelfowego Rossa na Antarktydzie, w pobliżu Wyspy Roosevelta w kwietniu 2000 roku. Nazwana przez badaczy "B-15" w momencie powstania miała 275 km długości i 40 km szerokości, a jej powierzchnia wynosiła ok. 11 000 km². 

Warto zauważyć, że nie jest to z całą pewnością największa góra lodowa jaka kiedykolwiek istniała, jednak w czasach gdy ludzie nie dysponowali danymi satelitarnymi nie było możliwości ich obserwacji i pomiarów. W 1956 roku amerykańska armia podała informację, o obserwacji góry lodowej o powierzchni aż 32 tysięcy km², jednak dane te nie zostały zweryfikowane przez naukowców.

  Twitter   Facebook   Google+

Rekord niepewny

Ten rekord został oznaczony statusem "niepewny", ponieważ jest go bardzo trudno zweryfikować. Jeżeli wiesz jaka była największa góra lodowa na świecie i nie jest to Góra lodowa B-15, prosimy o zgłoszenia nam tego faktu przez formularz.

 

Podobne rekordy
Największe

Największa pustynia na świecie

Jest to największa pustynia świata (nie wliczając pustyń lodowych). Położona w północnej Afryce pustynia rozciąga się na długości

Największe

Największa wyspa świata

Największa wyspa na świecie, formalnie terytorium to zależne jest od Danii, posiada jednak bardzo szeroką autonomię (min. własną walutę,

Największe

Największy drapieżnik lądowy na świecie

Znany także jako niedźwiedź biały. Jest to największy lądowy drapieżnik świata. Zamieszkuje Arktykę. Żyje na lądzie, lodzie i w morzu.

Komentarze

Prosimy o niezgłaszanie błędów w rekordach za pomocą komentarzy. Jeżeli zauważysz błąd, zgłoś go za pomocą formularza powyżej.


Dodaj komentarz

Komentarze dodane przez niezarejestrowanych użytkowników nie mogą być edytowane.