Największa wyspa świata

Grenlandia

Grenlandia

Największa wyspa na świecie, formalnie terytorium to zależne jest od Danii, posiada jednak bardzo szeroką autonomię (min. własną walutę, policję, sądy, język urzędowy, a także w przeciwieństwie do Danii Grenlandia nie należy do Unii Europejskiej). Największą wyspę świata zamieszkuje ok. 311 tysięcy osób, a jej całkowita powierzchnia wynosi 2 166 086 km². Grenlandia leży na kontynencie Ameryki Północnej.

 

Wbrew nazwie wyspy oznaczającej zielony kraj, polarny klimat na niej panujący jest bardzo surowy, temperatura w centralnej części wyspy nigdy nie przekracza 0 stopni Celsjusza. Nieco łagodniejszy klimat panuje na wybrzeżach, zwłaszcza w południowo-zachodniej części wyspy, gdzie średnia temperatura w styczniu wynosi −7 °C, a w lipcu +10 °C.

  Twitter   Facebook

Rekord sprawdzony

Ten rekord został oznaczony statusem "sprawdzony", ponieważ uważamy, że jest mało prawdopodobne by zmienił się w przyszłości. Jeżeli jednak wiesz jaka jest największa wyspa świata i nie jest to Grenlandia, prosimy o zgłoszenia nam tego faktu przez formularz.

 

Podobne rekordy
Największe

Największa góra lodowa na świecie

Największa zaobserwowana góra lodowa oderwała się z Lodowca Szelfowego Rossa na Antarktydzie, w pobliżu Wyspy Roosevelta w kwietniu 2000 roku.

Największe

Największy drapieżnik lądowy na świecie

Znany także jako niedźwiedź biały. Jest to największy lądowy drapieżnik świata. Zamieszkuje Arktykę. Żyje na lądzie, lodzie i w morzu.

Największe

Największe dzieło sztuki na świecie

Panoramiczny obraz jest prawdopodobnie największym dziełem sztuki - jego powierzchnia mierzy 3 012 m².  Znajduje się w mieście

Komentarze

Prosimy o niezgłaszanie błędów w rekordach za pomocą komentarzy. Jeżeli zauważysz błąd, zgłoś go za pomocą formularza powyżej.

oki :d
lol lol i jeszcze raz lol

Dodaj komentarz

Komentarze dodane przez niezarejestrowanych użytkowników nie mogą być edytowane.