Najrzadszy kolor włosów

Rude włosy

Rude włosy

Rudy jest najrzadziej występującym kolorem włosów na świecie. Szacunkowo od 70 do 140 milionów osób ma właśnie taki kolor włosów, co stanowi ledwie 1-2% całej populacji.

Rudyvto określenie koloru włosów, obejmujący barwy od mahoniowych, przez miedziane, po pomarańczowe i czerwonawo-złote.

Przyczyna powstawania

Ognisty kolor włosów pojawia się u osób mających wariację na chromosomie 16, która powoduje zmianę w białku MC1R. Zamiast ciemnej melaniny w skórze, włosach i oczach jest feomelanina,  co objawia się także bardzo jasną i wrażliwą skórą. Skóra rudych osób toleruje niewielkie działanie promieni słonecznych, albo nie toleruje go wcale, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej skłonności do oparzeń słonecznych i powstawania piegów. Pod względem nadwrażliwości na światło rudowłosisą stosunkowo blisko albinizmu.

Dziedziczenie

Rude włosy są dziedziczone recesywnie, co oznacza, że nawet rodzice, którzy nie są rudowłosi, mogą nosić gen odpowiedzialny za te zmiany, a takżeprzekazać godalej. Para o włosach innego koloru niż rudy może zatem doczekać się rudego potomstwa, jeśli któryś z ich przodków był rudowłosy. 

Społeczne i kulturowe postrzeganie rudowłosych

Ze względu na czerwonawy, ognisty kolor włosów skojarzenie z diabłem, złem i czarami jest jednym z tradycyjnych stereotypów. Rude kobiety były posądzane o uprawianie czarnej magii. 

Obecnie rude kobiety są często postrzegane jako atrakcyjne, pewne siebie, żywiołowe i temperamentne. Istnieje także negatywny stereotyp każący dostrzegać rudowłose osoby obojga płci jako fałszywe, niemiłe, bezczelne i impulsywne. Wiele rudych osób wspomina, że w czasie dzieciństwa i  czasów nastoletnich musiało mierzyć się z niechęcią rówieśników, a nawet dyskryminacją i przejawami agresji. W 2012 r. Centrum Badań nad Polityką Równości stwierdziło, że rude osoby są bardziej dyskryminowane niż mniejszości etniczne. 

Święta rudych

W różnych miejscach obchodzone są dni Rudych.

Rothaarigentag – najbardziej znane święto, Od 2005 roku (z wyjątkiem roku 2006), odbywa się ono zawsze w pierwszy weekend września,w mieście Breda w Holandii.

Dzień Rudych w Anglii, który odbył się po raz piąty 19 maja 2018 r. 

"Rossitalia" czyli"Czerwone Włochy. - maju 2012 roku w Mediolanie odbyło się pierwsze włoskie spotkanie, podczas którego sto włoskich korsarzy spotkało się przed Mediolańską katedrą.

Rothaarigentag – w Hamburgu, Niemczech, w 2017 roku został zorganizowany po raz pierwszy dzień rudych. Święto miało miejsce z inicjatywy magazynu dla rudowłosych „MC1R”. Planowane są kolejne edycje. 

  Twitter   Facebook

Rekord sprawdzony

Ten rekord został oznaczony statusem "sprawdzony", ponieważ uważamy, że jest mało prawdopodobne by zmienił się w przyszłości. Jeżeli jednak wiesz jaki jest najrzadszy kolor włosów i nie jest to Rude włosy, prosimy o zgłoszenia nam tego faktu przez formularz.

 

Podobne rekordy
Najrzadsze

Najrzadziej spotykany kolor oczu

Określenie, który kolor oczu jest najrzadszy lub najczęstszy, jest bardzo trudne, ze względu na zmienny ich rozkład wśród populacji

Najczęstsze

Najczęściej spotykany kolor oczu

Określenie, który kolor oczu jest najrzadszy lub najczęstszy, jest bardzo trudne, ze względu na zmienny ich rozkład wśród populacji

Najdłuższe

Najdłuższe włosy na świecie

Właścicielką najdłuższych włosów świata jest Xie Qiuping. Chinka zaczęła zapuszczać włosy w 1973, w wieku 13 lat. Najdłuższe

Komentarze

Prosimy o niezgłaszanie błędów w rekordach za pomocą komentarzy. Jeżeli zauważysz błąd, zgłoś go za pomocą formularza powyżej.


Dodaj komentarz

Komentarze dodane przez niezarejestrowanych użytkowników nie mogą być edytowane.