Najstarszy budynek w Polsce

Kościół św. Andrzeja w Krakowie

Kościół św. Andrzeja w Krakowie

Prawdopodobnie najstarszy istniejący bez przerwy budynek w Polsce. Od wybudowania w latach 1079-1098 wygląd budynku nie uległ dużym zmianom, nie licząc dodania barokowych hełmów i portalu od strony północnej. Wytypowanie najstarszego budynku w Polsce jest niezwykle trudne, ze względu na liczne przebudowy i rekonstrukcje obiektów na przestrzeni lat, oraz trudnościach w dokładnym datowaniu ich powstania.

  Twitter   Facebook

Rekord niepewny

Ten rekord został oznaczony statusem "niepewny", ponieważ jest go bardzo trudno zweryfikować. Jeżeli wiesz jaki jest najstarszy budynek w Polsce i nie jest to Kościół św. Andrzeja w Krakowie, prosimy o zgłoszenia nam tego faktu przez formularz.

 

Podobne rekordy
Najstarsze

Najstarszy budynek w Gdyni

Kościół, którego początki sięgają XIII wieku, budynek został odbudowany w 1687 roku po zniszczeniach z okresu wojen szwedzkich.

Najstarsze

Najstarszy Park Narodowy w Polsce

Najstarszy polski Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku.

Najstarsze

Najstarsze drzewo Polski

Cis Henrykowski – okaz drzewa z gatunku cis pospolity, będący najstarszym drzewem w granicach Polski. Jego wiek szacuje się na około 1260

Komentarze

Prosimy o niezgłaszanie błędów w rekordach za pomocą komentarzy. Jeżeli zauważysz błąd, zgłoś go za pomocą formularza powyżej.

wypad z tym

Dodaj komentarz

Komentarze dodane przez niezarejestrowanych użytkowników nie mogą być edytowane.