Największy satelita Saturna

Tytan

Tytan

Największy naturalny satelita Saturna (planeta ta posiada także sztucznego satelitę - sondę Cassini). Mierzący 5 150 km średnicy na równiku księżyc, jest jedynym satelitą w Układzie Słonecznym posiadającym gęstą atmosferę (słabą otoczkę gazową posiada również wiele innych księżyców, jednak atmosfera Tytana posiada ciśnienie atmosferyczne większe od ziemskiego).

 

Innym wyróżnikiem największego satelity Saturna są jeziora znajdujące się na powierzchni, których próżno szukać nie tylko na innych księżycach układu słonecznego, ale także na wszystkich planetach za wyjątkiem Ziemi. Jeziora te nie są jednak jak w przypadku ziemskich zbiorników wypełnione wodą, tylko ciekłymi węglowodorami - głównie metanem.

https://www.youtube.com/embed/bS9wlVsFlzA
  Twitter   Facebook

Rekord sprawdzony

Ten rekord został oznaczony statusem "sprawdzony", ponieważ uważamy, że jest mało prawdopodobne by zmienił się w przyszłości. Jeżeli jednak wiesz jaki jest największy satelita Saturna i nie jest to Tytan, prosimy o zgłoszenia nam tego faktu przez formularz.

 

Podobne rekordy
Najmniejsze

Najmniejsza planeta Układu Słonecznego

Najmniejsza i najbliższa Słońca planeta Układu Słonecznego. Jego średnica wynosi 4879,4 km i jest ponad 3 razy mniejsza od Ziemi.

Pierwsze

Pierwszy człowiek na księżycu

Urodził się w 1930 roku w Auglaize Country, w Ohio, USA. Astronauta amerykański, dowódca misji Apollo 11, pierwszy człowiek, który

Pierwsze

Pierwszy sztuczny satelita

Pierwszym sztucznym satelitą Ziemi był wystrzelony przez ZSRR 4 października 1957 roku Sputnik, a jego misja trwała zaledwie 3 tygodnie. Jak na

Komentarze

Prosimy o niezgłaszanie błędów w rekordach za pomocą komentarzy. Jeżeli zauważysz błąd, zgłoś go za pomocą formularza powyżej.


Dodaj komentarz

Komentarze dodane przez niezarejestrowanych użytkowników nie mogą być edytowane.