Pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Gabriel Narutowicz

Gabriel Narutowicz

Urodził się w 1865 roku w Telszach. Inżynier hydrotechnik, elektryk, profesor Politechniki w Zurychu, minister robót publicznych, minister spraw zagranicznych. Bezpartyjny, zgłoszony przez Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie". Funkcję prezydenta objął 11 grudnia 1922 roku, pełnił ją 5 dni- 16 grudnia został zastrzelony w galerii "Zachęta" w Warszawie.

 

  Twitter   Facebook

Rekord sprawdzony

Ten rekord został oznaczony statusem "sprawdzony", ponieważ uważamy, że jest mało prawdopodobne by zmienił się w przyszłości. Jeżeli jednak wiesz kim był pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i nie jest to Gabriel Narutowicz, prosimy o zgłoszenia nam tego faktu przez formularz.

 

Podobne rekordy
Pierwsze

Pierwszy elekcyjny król Polski

fr. Henri de Valois, właściwie Edward Aleksander (15510-1589), ostatni z francuskiej dynastii  Walezjuszów. Pierwszy elekcyjny

Pierwsze

Pierwszy król Polski

Zwany Wielkim. Urodził się w 967 w Poznaniu. Pierwszy koronowany władca Polski z dynastii Piastów, w latach 1003-1004 także książę

Najniższe

Najniższy punkt Polski

Wieś leży na Żuławach Elbląskich w pobliżu Jeziora Druzno. Na terenie Raczek znajduje się najniższy punkt Polski – depresja 1,8 m p.p.m.

Komentarze

Prosimy o niezgłaszanie błędów w rekordach za pomocą komentarzy. Jeżeli zauważysz błąd, zgłoś go za pomocą formularza powyżej.


Dodaj komentarz

Komentarze dodane przez niezarejestrowanych użytkowników nie mogą być edytowane.