Najszybsze zwierzę lądowe świata

Gepard

Gepard

Acinonyx jubatus — gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych (Felidae).
Można je spotkać przede wszystkim w Afryce. Gepard preferuje biotopy typu otwartego, takie jak półpustynie i sawanny. Obecną liczebność gatunku (na swobodzie) szacuje się na około 7 tysięcy osobników. 

Jest najszybszym zwierzęciem lądowym i na krótkich dystansach może osiągnąć prędkość do 120 km/h.

Szybkość i przyspieszenie

Lekkie i smukłe ciało geparda jest przystosowane do poruszania się dużymi prędkościami. Najszybszy ssak na Ziemi posiada bardzo wydajny układ oddechowy oraz stosunkowo duże serce, dzięki którym podczas pościgu jest wstanie dostarczyć swoim mięśniom odpowiednią ilość tlenu. Podczas typowego pościgu tempo ich oddechu wzrasta od 60 do 150 oddechów na minutę. W trakcie szybkiego biegu, odpowiednią przyczepność gepardom zapewniają solidne pazury, a swój ogon wykorzystują jako ster umożliwiający wykonywanie ostrych zakrętów niezbędnych przy polowaniu na antylopy.

Ogólnie rzecz biorąc średnia prędkość tego ssaka podczas pościgu wynosi około 65 km/h, jednak jest ona przeplatana kilkoma krótkimi „impulsami” podczas których jego prędkość może osiągnąć nawet 100 – 120 km/h. Najbardziej wiarygodne pomiary prędkości podczas krótkiego pościgu wskazywały 112 km/h, jednak są one kwestionowane. Najnowsze badania wykonane przy pomocy obroży z GPS nałożonej żyjącym dziko gepardom wskazały maksymalną prędkość około 93 km/h. Należy jednak pamiętać, że gepardy na wolności rzadko mają potrzebę biegania tak szybko, ponieważ najszybsze z ich ofiar – antylopy poruszają się maksymalnie „jedynie” 88 km/h.

Ciekawostki

  • Gepard jest jednym z nielicznych kotów, które nie potrafią chować swoich pazurów


https://www.youtube.com/embed/iarsmqA3dck
  Twitter   Facebook

Rekord sprawdzony

Ten rekord został oznaczony statusem "sprawdzony", ponieważ uważamy, że jest mało prawdopodobne by zmienił się w przyszłości. Jeżeli jednak wiesz jakie jest najszybsze zwierzę lądowe świata i nie jest to Gepard, prosimy o zgłoszenia nam tego faktu przez formularz.

 

Podobne rekordy
Największe

Największe zwierzę na świecie

Największe znane zwierzę w historii Ziemi, występuje w wodach wszystkich oceanów. Jednocześnie jest to największy ssak na świecie, mierzy

Największe

Największe zwierzę lądowe na świecie

Największy, obok słonia indyjskiego, ze współcześnie żyjących gatunków ssaków lądowych. Zwierzę stadne, zamieszkuje

Najrzadsze

Najrzadszy gatunek leniwca

Zamieszkuje wyłącznie Isla Escudo de Veraguas, małą wyspę u wybrzeży Panamy. Karłowaty leniwiec trójpalczasty (Bradypus pygmaeus),

Komentarze

Prosimy o niezgłaszanie błędów w rekordach za pomocą komentarzy. Jeżeli zauważysz błąd, zgłoś go za pomocą formularza powyżej.

jest bardzo szybki
julka fajne są na tej stronie zwierzęta prawda?:)
ma bardzo dużo czarnych kropek
muj stary prześcignoł by go na rękach

Dodaj komentarz

Komentarze dodane przez niezarejestrowanych użytkowników nie mogą być edytowane.