Najmłodsze miasto w Polsce

Miękinia, Jeżów, Dąbrowice, Rozprza, Ujazd, Książ Wielki, Czarny Dunajec, Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów, Włodowice, Łopuszno, Piekoszów i Miasteczko Krajeńskie.

Miękinia, Jeżów, Dąbrowice, Rozprza, Ujazd, Książ Wielki, Czarny Dunajec, Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów, Włodowice, Łopuszno, Piekoszów i Miasteczko Krajeńskie.

Z dniem 1.01.2023 prawa miejskie uzyskało aż 15 miejscowości: Miękinia, Jeżów, Dąbrowice, Rozprza, Ujazd, Książ Wielki, Czarny Dunajec, Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów, Włodowice, Łopuszno, Piekoszów i Miasteczko Krajeńskie - stając się tym samym najmłodszymi miastami Polsce.

Ciekawostki:

  • Od 1990 roku do 1.01.2018 prawa miejskie nadano w Polsce dokładnie 106 miejscowościom.
  • Miejscowość starająca się o uzyskanie praw miejskich, musi spełnić szereg warunków formalnych, między innymi: posiadać jednoznacznie wyznaczone centrum, posiadać odpowiednią liczbę mieszkańców (ok. 2000), mieć wykształcone miejskie cechy funkcjonalno-przestrzenne (zwarta zabudowa, kanalizacja, chodniki, oświetlenie ulic itp.).


  Twitter   Facebook

Możliwa dezaktualizacja

Niektóre rekordy mają to do siebie, że lubią być pobijane. Ponieważ minęło już trochę czasu od dodania tego rekordu, jest wysoce prawdopodobne, że nie jest on już aktualny. Jeżeli wiesz jakie jest najmłodsze miasto w Polsce i nie jest to Miękinia, Jeżów, Dąbrowice, Rozprza, Ujazd, Książ Wielki, Czarny Dunajec, Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów, Włodowice, Łopuszno, Piekoszów i Miasteczko Krajeńskie., prosimy o zgłoszenia nam tego faktu przez formularz.

 

Podobne rekordy
Najmniejsze

Najmniejsze miasto w Polsce

Opatowiec to miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Opatowiec.

Najniższe

Najniższy punkt Polski

Wieś leży na Żuławach Elbląskich w pobliżu Jeziora Druzno. Na terenie Raczek znajduje się najniższy punkt Polski – depresja 1,8 m p.p.m.

Najstarsze

Najstarsze drzewo Polski

Cis Henrykowski – okaz drzewa z gatunku cis pospolity, będący najstarszym drzewem w granicach Polski. Jego wiek szacuje się na około 1260

Komentarze

Prosimy o niezgłaszanie błędów w rekordach za pomocą komentarzy. Jeżeli zauważysz błąd, zgłoś go za pomocą formularza powyżej.

info jest już nieaktualne....w 2014 r w styczniu 1 stycznia 2014[3]

Dobrzyca[4] (WP) (prawa miejskie 1440-1934)
Modliborzyce[4] (LB) (prawa miejskie 1642-1869)
Mrozy[4] (MZ)
Stepnica[4] (ZP)
Zaklików[4] (PK) (prawa miejskie 1565-1869)
Czarna Woda jest miastem od 1993 r.

Dodaj komentarz

Komentarze dodane przez niezarejestrowanych użytkowników nie mogą być edytowane.